۱۶ تیر, ۱۳۹۹

واریکوسل و ناباروری | آیا واریکوسل موجب ناباروری مردان می شود؟

  • 2 سال قبل
لطفا به ما امتیاز دهید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

واریکوسل و ناباروری

واریکوسل و ناباروری | آیا واریکوسل موجب ناباروری مردان می شود؟

 

8296 mw fr356sperm20170731114831zh 300x169 واریکوسل و ناباروری | آیا واریکوسل موجب ناباروری مردان می شود؟

واریکوسل و ناباروری

علائم و تشخیص واریکوسل و ناباروری

اغلب مردان تا زمانی که متوجه ناباروری خود می شوند از وجود واریکوسل کاملا ناآگاهند. آنالیز اسپرم غیرعادی در نتیجه ی آزمایشات و بررسی های فیزیکی انجام شده توسط پزشک و تشخیص احتمالی واریکوسل انجام می شود .

با این وجود بسیاری از مردان علائم و نشانه ها را در کنار ناباروری حس می کنند . علائم واریکوسل و ناباروری ممکن است شامل موارد زیر باشد :

-درد سنگین و یا احساس سنگینی در بیضه ها خصوصا پس از تمرین

-مشاهده ی توده و یا تورم در کیسه بیضه

-کوچکتر بودن قابل توجه یک بیضه نسبت به دیگری

واریکوسل ممکن است طی انجام بررسی های فیزیکی توسط پزشک مورد تشخیص قرار گیرد . متخصص اورولوژی از بیمار میخواهد تا بایستد، سپس او کیسه بیضه را مورد بررسی قرار می دهد.

واریکوسل و ناباروری

در صورت وجود واریکوسل ، بیمار با قرار گرفتن در حالت ایستاده، بیضه بزرگ شده و نشانه ی وجود واریکوسل در آن کاملا نمایان می شود. پزشک ممکن است در حالت درازکش نیز این تست فیزیکی را انجام دهد. در برخی موارد علائم واریکوسل با قرارگیری فرد در وضعیت افقی ناپدید می شود .

در برخی مواقع ممکن است که واریکوسل با تست فیزیکی قابل شناسایی نباشد و با انجام سونوگرافی مورد تشخیص قرار گیرد.با این وجود واریکوسل با این اندازه بدون درمان رفع خواهد شد و ارتباطی با ناباروری پیدا نخواهد کرد .

در صورتی که توده موجود در بیضه شبیه به واریکوسل نباشد، پزشک انجام سونوگرافی را برای بیمار توصیه خواهد کرد .در برخی موارد وجود توده در بیضه ها دلیل بر واریکوسل نمی باشند و نیازمند درمان های جدی اورژانسی هستند.

واریکوسل و ناباروری

تاثیر واریکوسل و ناباروری؟

واریکوسل با تعداد کمتر اسپرم ،افزایش اسپرم هایی با دی ان ای تخریب شده،فرم و حرکات ضعیف آن نیز همراه است. دلیل تاثیر واریکوسل بر ناباروری کاملا واضح نیست اما تئوری هایی در مورد آن وجود دارد .

شناخته شده ترین تئوری این است که خون تجمع یافته، موجب افزایش دما در کیسه بیضه و بیضه ها خواهد شد و همین عامل  منجر به آسیب به اسپرم ها می شود .

دیگر تئوری واریکوسل و ناباروری این است که جریان ضعیف خون منجر به افزایش سطح سموم می شود که کاهش سلامت اسپرم ها را بدنبال خواهد داشت .

دیگر تئوری بیان میدارد که افزایش فشار در کیسه بیضه موجب صدمه به اسپرم ها خواهد شد. اکسیژن رسانی ضعیف به بیضه ها نیز یکی دیگر از این تئوری های مطرح شده می باشد.

واریکوسل و ناباروری

منبع : لینک

معرفی پزشکان اورولوژی

می توانید با گذاشتن شماره تماس و نام و نام خانوادگی خود ، به راحتی درخواست نوبت کنید .
ما در اسرع وقت جهت هماهنگی برای حضور در مطب با شما تماس خواهیم گرفت .

لطفا صبر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نوبت