۱۹ تیر, ۱۳۹۹

عمل جراحی پروستات :عوارض جانبی و اقدامات پس از عمل

  • 2 سال قبل
لطفا به ما امتیاز دهید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

عمل جراحی پروستات

عمل جراحی پروستات :عوارض جانبی و اقدامات پس از عمل

prostate cancer surgery might not safe life 300x191 عمل جراحی پروستات :عوارض جانبی و اقدامات پس از عمل

عمل جراحی پروستات به چه دلیل انجام می شود ؟

پروستات غده ای است که زیر مثانه و در قسمت جلویی مقعد قرار دارد و با تولید مایعی در حرکت اسپرم نقشی مهم در سیستم تولید مثل مردان ایفا می نماید.

عمل جراحیِ حذفِ کامل یا بخشی از این غده، پروستاتکتومی نامیده می شود .بیشترین دلیل عمل جراحی پروستات سرطان پروستات و بزرگی پروستات و یا هیپرپلازی خوشخیم پروستات (BPH) می باشد .

مطالعه قبل از درمان در مورد تصمیم گیری روش درمانی بسیار مهم است .تمام انواع عمل های جراحی پروستات با بیهوشی کامل که منجر به خواب رفتن فرد می شود و یا بیهوشی نخاعی که نیمی از بدن را بی حس می کند نیز انجام می شوند .

پزشک نوع بیهوشی را بسته به شرایط بیمار تجویز می کند.

هدف عمل جراحی پروستات :

-درمان شرایط

-درمان بی اختیاری ادرار

-درمان توانایی نعوظ

-کاهش عوارض جانبی

-کاهش درد قبل، حین و بعد ازعمل

 

انواع عمل جراحی پروستات

هدف عمل جراحی وابسته به شرایط بیمار است .بطور مثال هدف عمل جراحی سرطان پروستات ،حذف سلول های سرطانی است . هدف عمل بی پی اچ ،حذف بافت پروستات و حفظ جریان طبیعی ادرار است .

 

عمل جراحی باز پروستاتکتومی ( Open prostatectomy) ORP

 

این عمل به عنوان روشی سنتی در عمل جراحی باز شناخته شده است . پزشک معالج با ایجاد شکافی در پوست پروستات و بافتهای مجاور ،آن را از بدن خارج می سازد.

دو روش اصلی وجود دارد :

۱) Radical retropubic: پزشک معالج برشی از ناف به استخوان شرمگاهی میزند ودر بسیاری از موارد فقط پروستات را خارج می کند . اما اگر مشکوک به شیوع سرطان پروستات باشند قسمتی از غدد لنفاوی را برای آزمایش برمی دارند. درصورتی که پزشک پی به پیشرفت سرطان ببرد ممکن است از ادامه عمل دست بکشد .

۲) Radical perineal approach: پزشک برشی در فضای بین مقعد و کیسه بیضه ایجاد می کند.این مورد اغلب در حالتی که شما بیماری دیگری نیز داشته باشید انجام می شود. این عمل نسبت به نوع اول زمان کمتری نیاز دارد اما خطر اختلال نعوظ در آن بیشتر است .

 

عمل لاپاروسکوپی ( Laparoscopic approach ) LRP

Laparoscopic radical prostatectomy: عمل لاپروسکوپی نسبت به عمل پروستات کمی حالت تهاجمی دارد.جراح با استفاده از میله ای ظریف که حامل یک دوربین است داخل محل مورد نظر را می بیند.

Robotic-assisted laparoscopic radical prostatectomy( RALRP): برخی عمل ها شامل ربات واسطه هستند. در این نوع عمل های جراح در اتاقی می نشیند و در حالی که از مانیتور عمل را کنترل می کنند ربات در بدن هدایت می شود.  ربات کمکی قدرت مانور بیشتر و دقیق تری نسبت به دیگر روش ها دارد .

 

آیا تفاوتی بین این روشها وجود دارد ؟

براساس بررسی انجام شده در ۲۰۱۰ بر روشهای عمل جراحی سرطان پروستات تفاوتی در نتیجه عمل های نام برده وجود نداشت .

اما افرادی که این دو نوع عمل را برمی گزینند :

LRP & RALRP

شرایط زیر را تجربه می کنند :

-کاهش خون از دست رفته

-درد کمتر

-مدت بستری کوتاهتر در بیمارستان

-زمان بهبودی سریعتر

 

همچنین افرادی که RALRP را انتخاب کرده اند زمان بهبودی سریعتر و ماندن دربیمارستان کوتاهتری در مقایسه با LRP

تجربه خواهند کرد. اما نتیجه نهایی وابسته به مهارت و تجربه جراح دارد .

 

 انواع عمل جراحی پروستات که به جریان ادرار کمک می کنند :

عمل لیزر پروستات (Prostate laser surgery)

عمل لیزر پروستات بدون هیچ شکاف و بریدگی در پوست به درمان بی پی اچ می پردازد .در عوض پزشک جراح میله  فیبر نوری را از طریق نوک آلت تناسلی مرد به میزراه وارد می کند. سپس بافت پروستات مسدودکننده جریان ادرار را خارج می کند.  عمل لیزری ممکن است آنچنان که باید موثر نباشد .

عمل اندوسکوپی (Endoscopic surgery)

مشابه عمل لیزر، در عمل اندوسکوپی شکافی ایجاد نمی شود. پزشک از میله ای بلند و باریک قابل انعطاف توام با نور و دوربین به منظور حذف بخش های مورد نظر غده پروستات استفاده می کند .این میله از نوک آلت تناسلی وارد شده و کمترین حالت تهاجمی را دارد.

 

عریض نمودن میزراه( Widening the urethra)

 

Transurethral resection of the prostate (TURP) for BPH : برداشتن پروستات از طریق میزراه. یک روش استاندارد برای بی اچ پی است . متخصص اورولوژی تکه هایی از بافت پروستات معیوب را با حلقه سیم برمی دارد.قطعات بافت سپس در مثانه گذاشته می شوند و در پایان عمل برداشته می شوند.

 

Transurethral incision of the prostate (TUIP): برش پروستات از طریق میزراه .تی یو ای پی . این عمل شامل چندین شکاف در پروستات و گردنه ی مثانه است تا میزراه عریض شود. برخی پزشکان بر این باورند که تی یو آی پی عوارض جانبی کمتری نسبت به تی یو ار پی دارد .

 

پس از عمل جراحی پروستات چه اتفاقی می افتد؟

قبل از هوشیاری کامل بعد از عمل، پزشک از سوند مثانه برای کمک به تخلیه مثانه استفاده می کند. نیاز است تا یکی دو هفته سوند برای بیمار استفاده شود. ممکن است نیاز باشد تا چند روز در بیمارستان بمانید اما در حالت کلی می توانید پس از ۲۴ ساعت به خانه بروید . پزشک یا پرستار دستورالعمل مناسب حمل سوند و محافظت از محل عمل شده را به شما می دهند.

در صورتی که قادر به ادرار کردن باشید، مسئول مراقبت های بهداشتی می تواند سوند را خارج نماید.

هرگونه عمل جراحی که داشته باشید محل بریدگی بمدت چندین روز درد خواهد داشت و ممکن است شرایط زیر را تجربه کنید :

-مشاهده خون در ادرار

سوزش ادرار

-مشکل در نگهداشتن ادرار

عفونت مجاری ادرار

-التهاب پروستات

این علائم از چند روز تا چند هفته پس از بهبودی، کاملا طبیعی هستند. زمان بهبودی به نوع و مدت عمل  سلامت کلی و چگونگی انجام دستورالعمل های پزشک بستگی دارد. ممکن است از شما خواسته شود تا فعالیت های فیزیکی همچون رابطه جنسی را کاهش دهید .

 

عوارض جانبی کلی عمل جراحی پروستات

تمام عمل های جراحی با خطراتی همراه هستند:

-واکنش به داروی بیهوشی

خونریزی

-عفونت محل عمل شده

-صدمه به ارگان ها

-توده های خون

علائمی که ممکن است نشان دهنده عفونت باشند شامل تب، لرز، تورم و یا آبریزی در محل شکاف عمل می باشد.

دیگر عوارض جانبی مرتبط با عمل جراحی پروستات شامل :

مشکلات ادراری . شامل ادرار دردناک ،سختی در ادرار، بی اختیاری در ادرار و یا مشکل کنترل ادرار است. اینها پس از چند ماه بعد از عمل از بین می روند.تداوم بی اختیاری و یا عدم کنترل ادرار غیر طبیعی است.

 

اختلال نعوظ .تا ۱۲ هفته پس از عمل این اختلال طبیعی است. اختلال طولانی مدت در صورتی که عصب ها آسیب دیده باشند اتفاق می افتد. یک تحقیق در این زمینه نشان داد که انتخاب پزشک جراحی که حداقل بیش از ۱۰۰۰ عمل انجام داده درافزایش شانس عملکرد صحیح نعوظ دربهبودی بعد از عمل موثرخواهد بود. جراحی که آرام است و به آرامی و با لطافت اعصاب را کنترل میکند می تواند این عوارض جانبی را به حداقل برساند. برخی مردان بخاطر کوتاه شدن میزراه کاهش خفیفی در طول بیضه ها احساس می کنند.

 

اختلال در روابط جنسی . ممکن است تغییراتی در اوج لذت جنسی و کاهش باروری ایجاد شود. این اتفاق بخاطرخارج کردن غده پروستات از بدن طی عمل است . در صورت هرگونه نگرانی با پزشک خود حتما مشورت کنید.

دیگر عوارض جانبی . احتمال تجمع مایع در غدد لنفاوی در محدوده تناسلی یا پاها و یا گستردگی فتق کشاله ران نیز وجود دارد و سبب ایجاد درد و تورم می شود که هر دو اینها با پیگیری درمان بهتر خواهند شد.

 

پس از عمل جراحی چه کنیم ؟

زمان بهبودی به نوع و مدت عمل ،سلامت کلی و چگونگی اجرای دستورالعمل های لازم بستگی دارد .

دستورالعمل ها شامل :

-تمیزنگه داشتن محل زخم عمل

-رانندگی تا یک هفته ممنوع

-فعالیت های نیازمند انرژی زیاد تا ۶ هفته ممنوع

-بالا رفتن از پله ها تا حد امکان کم شود.

-خیس خوردن در وان استخر و سونا ممنوع

-اجتناب از نشستن به یک حالت بیش از ۴۵ دقیقه

-استفاده از داروهایی که به منظورکاهش درد تجویز شده اند

درحالی که به شخصه می توانید کارهای خود را انجام دهید اما داشتن نیروی کمکی حداقل زمانی که سوند استفاده می کنید به شما کمک خواهد کرد .

کارکردن شکم یک یا دوبار در روز بسیارمهم است . برای کمک به پیشگیری ازیبوست ،نوشیدن مایعات، افزودن فیبر به رژیم غذایی و تمرین موثر خواهند بود. اگر این روش ها کارساز نبودند، از پزشک خود در مورد ملیّن ها بپرسید.

 

منبع : لینک

معرفی پزشکان اورولوژی

می توانید با گذاشتن شماره تماس و نام و نام خانوادگی خود ، به راحتی درخواست نوبت کنید .
ما در اسرع وقت جهت هماهنگی برای حضور در مطب با شما تماس خواهیم گرفت .

لطفا صبر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نوبت