۲۲ آبان, ۱۳۹۷

علل روانشناختی و بیولوژیکی زود انزالی در مردان

  • 1 ماه قبل
لطفا به ما امتیاز دهید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

علت زود انزالی

علل روانشناختی و بیولوژیکی زود انزالی در مردان

علت زود انزالی

علت زود انزالی

علت زود انزالی 

عوامل روانشناختی که ممکن است نقش مهمی در این اختلال داشته باشند عبارتند از:

-تجربه ی اولیه جنسی

-سوء استفاده و یا آزار و اذیت های جنسی

_بدن ضعیف

-افسردگی

-نگرانی در مورد انزال زودرس

-احساس گناه که باعث میشود فرد برای اتمام هر چه سریع تر رابطه ی جنسی تلاش نماید.

عوامل دیگری که می توانند نقش داشته باشند عبارتند از:

اختلال نعوظ -مرداني كه در طول رابطه جنسي  در مورد حفظ نعوظ دچار استرس مي شوند ممكن است الگویی از عجله برای انزال داشته باشند و این ممكن است شرایط را بغرنج کند.

اضطراب- بسیاری از مردان مبتلا به انزال زودرس نیز با اضطراب  یا به طور خاص در مورد عملکرد جنسی و یا مربوط به مسائل دیگر دست و پنجه نرم می کنند.

مشکلات ارتباطی -اگر روابط جنسی رضایت بخشی با شریک جنسی دیگری داشته باشید که در آن انزال زودرس به ندرت اتفاق می افتد ، ممکن است مسائل بین فردی بین شما و شریک فعلی به این مشکل بیشتر دامن بزند.

علت زود انزالی

عوامل بیولوژیکی ممکن است به زود انزالی کمک کند، از جمله:

-سطوح هورمون غیرطبیعی در بدن

-سطوح غیرطبیعی مواد شیمیایی مغز به نام نوروترانسمیترها

-التهاب و عفونت پروستات یا مجرای ادرار

-صفات ژنتیکی و ارثی

زود انزالی

علت زود انزالی

علائم زودانزالی در مردان چه مواردی را شامل می شود؟

مهمترین علامت زود انزالی، “انزال غیرقابل کنترل” پیش یا در مدت کوتاهی پس از رابطه جنسی است. همچنین در این اختلال، انزال بدون خواست فرد و با کمترین میزان تحرک جنسی اتفاق می افتد.

علت زود انزالی

تشخیص علت زود انزالیچگونه  صورت می گیرد؟

در مردان مبتلا به انزال زودرس (زودانزالی) و بدون مسائل پزشکی دیگر، هیچ آزمایش یا تست متعارف خاص آزمایشگاهی و یا تاثیر درمانی وجود ندارد. اگر فرد مبتلا به انزال زودرس و یا انواع ناتوانی های جنسی باشد با بررسی کردن سطوح تستوسترون سرم ( آزاد و کل ) و پرولاکتین بیمار این موارد قابل تشخیص هستند و نشان داده می شوند.  اگر افسردگی و یا شرایط دیگر در فرد مشاهده می گردد مطالعات آزمایشگاهی ویژه برای افسردگی یا مشکلات پزشکی دیگر و یا مشکلات روانی مناسب است.

دیگر شرایط که باید در تشخیص انزال زودرس در نظر گرفته شود به شرح زیر است:

-تاخیر ارگاسم جنسی شدید در شریک جنسی ( زن )

-عوارض جانبی  یک داروی روان گردان

-اختلال نعوظ در مردان

توجه : پزشک در مورد سوابق پزشکی و جنسی شما سوالاتی خواهد پرسید و معاینات فیزیکی کاملی را انجام خواهد داد. ممکن است پزشکتان بخواهد با شریک جنسیتان نیز صحبت کند. از آنجا که زود انزالی دلایل زیادی می تواند داشته باشد، پزشک آزمایشهایی را برای تشخیص علل احتمالی و رد کردن سایر مشکلات تجویز می کند.

علت زود انزالی

 

شرح حال گیری حالت اولیه زود انزالی

شرح حال گیری باید شامل تجربیات اولیه جنسی فرد هم باشد.آیا در زمان کودکی و نوجوانی دچار حوادث و ضربه های روحی مرتبط با مسائل جنسی شده یا نه ؟ مثلا ممکن است پدر یا مادری فرزندش را در حال استمنا دیده باشد … آیا چنین اتفاقی افتاده ؟ چون معمولا فرزندان در این شرایط احساس گناه و شرمندگی می کنند. شاید در این شرایط بعضی از والدین فرزندشان را تنبیه کنند یا تهدید به تنبیه نمایند.

باید درباره روابط خانوادگی در حین رشد فرد سوال شود. ارتباطش با پدر ،مادر ،برادر و خواهر ها چطور بوده؟ آیا سابقه تجاوز خانوادگی و سوء استفاده های جنسی خانوادگی وجود دارد؟ مذکر ها معمولا توسط اعضاء مذکر خانواده مورد آزار قرار می گیرند و ندرتا از طرف مونث ها.

روابط اجتماعی آن فرد با بقیه چطور است ؟ با هم جنس خودش و جنس مخالفش چگونه است؟ او چه نگرشی و برخوردی نسبت به روابطش با بقیه دارد؟ مثلا خودش را برتر می بیند یا ضعیف تر ؟

آیا در مدرسه یا محل کار مشکل ارتباطی دارد؟

نحوه زندگی جنسی اش چطور بوده ؟

آیا به دیدگاه مذهب نسبت به مسائل جنسی توجه می کرده ؟

اگر اولین زمان هایی که با مشکل انزال زودرس مواجه شده وقتی بوده که رابطه خارج از ازدواج داشته آیا در آن لحظه احساس گناه می کرده است یا خیر؟

اگر اولین تجربه جنسی اش وقتی بوده که ازدواج کرده و همین موقع متوجه انزال زودرس او شده باید درباره روابط جنسی غیر از دخول بین زوجین مخصوصا قبل از ازدواج سوال شود.

باید درباره ی وجود اختلالات جنسی  زن سوال شود. ممکن زن دیسپارونی داشته باشد یعنی گرفتگی عضلات واژن. این مسائل می تواند باعث استرس و اضطراب در مرد شود.

باید درباره روابط زناشویی آنها نیز سوال شود.مطمئنا این اقدام تاثیرگذار است مثلا همیشه با هم در حال بحث و جنگ و دعوا هستند و دیگر مسائلی که بین آنها رخ می دهد، برخوردی هم صورت می گیرد یا خیر.

اگر شریک جنسی خود را هنگام مصاحبه با پزشک یا روانشناس  نیاورده از او در باره علت این مسئله بپرسید.

علت زود انزالی

شرح حال گیری حالت ثانویه زود انزالی

علاوه بر شرح حال گیری که از نظر ارزیابی سلامتی عمومی فرد باید انجام شود باید درباره ی وجود این مشکل در رابطه های قبلی فرد نیز پرسو جو شود اینکه اگر این مشکل وجود داشته موقتی بوده است یا دائم.

اگر جدیدا این مشکل برای وی ایجاد شده آیا از همان ابتدای شروع رابطه جنسی جدید بوده یا بعدا به وجود آمده است؟

آیا مشکلی در روابط زناشویی وجود دارد ؟ در رابطه ی جنسی آیا او بیشتر مغلوب است یا غالب ؟ منظور اینکه گاهی یک از زوجین همیشه مغلوب است و دیگری غالب.

آیا شریک جنسی اش  را در کلینیک همراهی کرده ؟ اگر نه بپرسید چرا ؟ شاید زن فکر می کند این مشکل فقط مردانه است و ربطی به وی ندارد.

آیا غیر از این مشکل مشکل جنسی دیگری نیز دارد ؟ اگر مثلا اختلال نعوظ دارد بعد از انزال زودرس برایش ایجاد شده یا قبل از آن ؟

اگر اختلال نعوظ ندارد بعد از چه زمانی انزال می کند؟

آیا می تواند دخول کامل داشته باشد یا بعلت انزال زودس نمی تواند ؟

آیا انزال زودرس را صرفا هنگام دخول دارد یا در مواردی که مثلا استمنا می کند و یا صرفا زمانی که شریک جنسی اش وی را تحریک می کند هم وجود دارد ؟

زمان رسیدن زن برای رسیدن به ارگاسم چیست؟ آیا با دخول به ارگاسم می رسد یا اینکه نیاز به تحریک کلیتوریس دارد چه با دهان و چه با دست ؟

اگر بعد از زود انزالی دچار اختلال نعوظ شده هر دو مشکل باید رفع شوند. وقتی مرد اعتماد به نفس خودش را برای انزال بدست بیاورد مشکل نعوظ هم حل می شود. اگر اختلال نعوظ زودتر از انزال زودرس ایجاد شده باشد می توان گفت زود انزالی به علت اختلال نعوظ ایجاد شده است بنا براین اگر اختلال نعوظ را درمان کنید انزال زودرس هم برطرف می شود.

طبقه بندی بیماران به نحو خوب و موثری می تواند درمان مناسب را به بیمار پیشنهاد کند و بقول معروف تا حدی معما را حل می کند.

در معاینه فیزیکی برای یافتن علائمی از انزال زودرس در مردان هیچ یافته غیرعادی را نمیتوان یافت.

 

علت زود انزالی

مسائل دیگری که باید  در زود انزالی لحاظ شود

ارگاسم نشدن یا خیلی دیر ارگاسم شدن زنان :بستگی به شرایط زن دارد ولی معمولا بین ۲۵-۱۲ دقیقه طول میکشد تا زنان به ارگاسم برسند.۳ ساعت زمان برای رسیدن به ارگاسم زمان نیاز داشتن غیر عادی است.در شرایطی که ارگاسم شدن حالت غیر عادی داشته باشد هر مردی در تعریف انزال زودرس قرار میگیرد.

عوارض داروئی : اگر انزال زودس همزمان با شروع مصرف داروئی مخصوصا داروهای روانپزشکی شروع شود و همزمان با قطع دارو هم برطرف شود احتمالا دارو دخالت دارد.

مایع پیشاب: این مسئله معمولا باعث اختلال درک وجود انزال زودرس می شود.این مایع قبل از انزال کامل خارج می شود و توسط غده کوپر و سایر غدد دستگاه تناسلی مرد تولید می شود. شرح حالی که از مرد گرفته می شود می تواند دقیقا مشخص کند این مایع است که خارج می شود یا مایع انزال.

وجود اختلال نعوظ: بعضی از بیماران انزال زودرس این مشکل را هم دارند و گاهی باعث اختلال و ابهام وجود انزال

علت زود انزالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *