۲۲ آذر, ۱۳۹۷

زود انزالی ( انزال زودرس) در مردان و درمان آن

  • 11 ماه قبل
لطفا به ما امتیاز دهید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (50 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

زود انزالی چیست

زود انزالی چیست و  درمان آن

زود انزالی

زود انزالی

 

زود انزالی چیست؟  

زود انزالی(Premature Ejaculation)، به انزال قبل از دخول و یا زمان کوتاهی بعد از آن گویند که با تحریک کم جنسی و قبل از رساندن شریک جنسی به ارگاسم رخ می دهد. زود انزالی (انزال زودرس) ممکن است منجر به قطع رابطه ی جنسی  و نارضایتی هر دو طرف در رابطه گردد. این حالت می تواند باعث اضطراب و نگرانی طرفین شود و این قضیه، مشکل را بغرنج می نماید. زود انزالی یکی از شایعترین مشکلات جنسی مردان است که تقریبا تمام مردان در دوره ای از زندگی جنسی خود با آن رو به رو خواهند شد.

زود انزالی چیست

انزال زودرس یک اختلال جنسی شایع است. تخمین زده شده که از بین سه مرد، یک مرد در برهه ای از زندگی خود به این مشکل دچار می‌شود. بررسی‌ها حاکی از این هستند که انزال زودرس در مردان جوان‌تر شایع‌تر است و با افزایش سن شیوع آن کاهش می یابد.

احتمال افزایش تجربه جنسی مرد و به دست آوردن توانایی بهتر برای کنترل انزال باعث بهبود این مشکل می‌ گردد. برخی دلایل روانی و جسمی ممکن‌است در انزال زودرس نقش داشته باشند. اگرچه ممکن است مردان از بیان این که انزال زودرس دارند، خجالت بکشند اما این اختلال بسیار شایع و قابل درمان است و داروها، مشاوره روانی و آموختن تکنیک‌های جنسی که انزال را به تاخیر می‌اندازند، می‌توانند رابطه زناشویی را نیز بهبود بخشند. معمولا استفاده از ترکیبی از روش‌های درمانی بهترین نتیجه را در بر خواهند داشت.

زود انزالی چیست

اگر انزال زودرس پدیده ای دائمی برای فرد نباشد جای نگرانی نیست ولی زمانی که زود انزالی به مسئله ای همیشگی تبدیل شود و قبل از اینکه رابطه جنسی شروع گردد و یا زمانی که تازه رابطه جنسی شروع شده رخ دهد، می‌شود به آن زودانزالی یا انزال زودرس گفت.به گفته متخصصان و بر اساس پژوهش های گسترده ای که در این زمینه انجام شده دریافتند که دلیل زود انزالی در اغلب موارد با مسائل روانی و آمادگی ذهنی و جسمی فرد هنگام آمیزش جنسی و قبل از شروع آمیزش نیز ارتباط می یابد.

زود انزالی چیست ؟ تعریف زود انزالی(Premature Ejaculation) از جنبه های دیگر 

تعریف دقیق زود انزالی هنوز در بین پژوهشگران و سکسلوژیست ها موضوعی مورد بحث است اما معمولا در منابع مختلف به اشکال زیر تعریف می گردد:

-انزال با حداقل تحریک و بلافاصله قبل یا اندکی پس از دخول و قبل از آن که خود فرد تمایل داشته باشد.

– عدم توانایی در به تاخیر انداختن انزال قبل از نزدیکی یا پانزده ثانیه پس از تماس

-عدم توانایی در به تاخیر انداختن انزال تا یک دقیقه

-عدم توانایی در به تاخیر انداختن انزال تا دو دقیقه (تعریف قابل قبول تر)

زود انزالی چیست

 

زود انزالی

زود انزالی

تعریف زود انزالی از نظر علم پزشکی :

انزال کمتر از دو دقیقه که بدون کنترل شخص انجام گیرد، انزال زود رس یا زود انزالی نام دارد.

زودانزالی یکی از اختلالات و مشکلات جنسی شایع در بین مردان است. شکایت اصلی نزدیک به ۳۵ تا ۴۰ درصد مردانی که به علت اختلالات جنسی درمان می شوند انزال زودرس است و شایعترین اختلال جنسی مردان زیر  ۴۰سال محسوب می شود.

تعاریف مختلفی از زود انزالی ارائه شده است. همۀ این تعاریف بر سر این موضوع اتفاق نظر دارند که لغت زود انزالی به حالتی اطلاق می گردد که اولا فاصله زمانی از دخول تا انزال کوتاه باشد و انزال قبل یا در فاصلۀ کوتاهی پس از دخول رخ دهد، ثانیا فرد کنترلی بر روی انزال خود نداشته باشد و ثالثا این حالت موجب فشار روحی و روانی در فرد مبتلا یا همسر وی یا هر دو شده باشد.

زود انزالی چیست

تعریف دکتر مسترز و ویرجینیا جانسون از زود انزالی:

ناتوانی در کنترل انزال به مدت کافی در طول مقاربت، ناتوانی در ارضای شریک جنسی در حداقل ۵۰ درصد نزدیکی ها.

همانطور که گفته شد میانگین رسیدن به ارگاسم (انزال) در مردان به طور طبیعی چهار تا پنج دقیقه است و اگر بیش از یک دقیقه باشد نرمال است ولی در خانمها متوسط زمان رسیدن به ارگاسم به طور طبیعی بسیار بیشتر از این (۱۴ تا ۲۰  دقیقه) است. در برخی از موارد، مرد با آن که از نظر زمان رسیدن به ارگاسم طبیعی است چون انتظار دارد همزمان با همسرش به ارگاسم برسد و این اتفاق نمی افتد با تصور این که انزالش زودرس است و مبتلا به این اختلال شده به پزشک و یا سکسلوژیست مراجعه می کند در حالی که او کاملا در اشتباه است. بنابراین انتظار اینکه یک زوج پس از شروع نزدیکی ، همزمان به ارگاسم برسند انتظاری کاملا نادرست است.

زمان استاندارد انزال بسته به نظر و رضایت افراد از رابطه زناشویی‌شان از هر زوج تا زوج دیگر متفاوت است.  پیشنهاد شده که اگر در ۵۰ درصد یا بیشتر موارد ارتباط زناشویی انزال زمانی اتفاق افتاد که فرد و یا همسرش راضی نبودند (البته باید انتظارات، واقع گرایانه باشند) یعنی فرد مشکوک به این اختلال هست و می‌توان وی را تحت موارد تشخیصی و درمانی قرار داد.

این تعریفی است که مورد تایید اکثر متخصصان مسایل جنسی یا سکسولوژی است. بطور مثال اگر مردی در عرض ۴دقیقه ارضا می شود و شریک جنسی او در عرض ۵ دقیقه یعنی فرد دچار انزال زود رس است ولی اگر مردی در عرض مثلا ۵ دقیقه ارضا می شود و شریک جنسی او در عرض ۴ دقیقه، این مورد را مربوط به زود انزالی نمی دانند.

زود انزالی چیست

تعریف زود انزالی از نظر علم روانشناسی :

انزالی را که علی رغم میل شخص و بدون هیچ گونه کنترلی از سوی فرد انجام گیرد، زود انزالی نام می گیرد که بر طبق این تعریف فرد از زمان انزال و کیفیت رابطه خشنود نیست و این عدم رضایت می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد، به طوری که حتی اگر شریک جنسی فرد از زمان انزال ناراضی باشد، انزال را زود رس گویند. مثلا اگر مرد در ۸ دقیقه ارضا می شود و زن در ۱۰ دقیقه، انزال را زود رس گویند اما اگر مرد در ۲۰ دقیقه ارضاء شود و زن در ۱۰ دقیقه ، مورد را مربوط به انزال زود رس نمی دانند.

افرادی که زود انزالی دارند ممکن است احساس ناراحتی کنند و از صمیمت و رابطه ی جنسی دوری نمایند. این عامل روانشناختی می تواند برای تشخیص زود انزالی بسیار کمک کننده و تاثیرگذار باشد.

در ضمن سه فاکتور زمان، عدم توانایی درتعویق و واکنش منفی شریک جنسی سه شرط اساسی در تعریف و تشخیص زود انزالی محسوب می شود و فاکتور مهم در این زمینه احساس رضایت دو طرف پس از پایان رابطه جنسی است. برخی از افراد با آن که از همه لحاظ طبیعی و نرمال هستند انتظارات غیرمنطقی از نظر طول زمان نزدیکی دارند.

هر دو عامل جسمی و روانی در زود انزالی بسیار تاثیرگذار هستند. خیلی از مردان خجالت می کشند که درباره ی این مشکل خود با پزشک صحبت کنند به ویژه اگر  آنها در جوامع عقب افتاده تر زندگی کنند. در این جوامع مشکل مردان برای سخن گفتن از آن بیشتر است زیرا با این کار گویی هویت خود را زیر سوال می برند. از طرفی عامل استرس موجب تشدید این مساله می گردد.

زود انزالی چیست

تعریف زود انزالی توسط مجامع علمی

تعریف انزال زودرس توسط انجمن بین المللی طب جنسی (ISSM)

بر اساس این تعریف زود انزالی دارای سه بخش می باشد:

انزالی که همیشه یا تقریبا همیشه قبل از دخول یا حدود یک دقیقه بعد از ورود آلت  به داخل واژن اتفاق می افتد.

عدم توانایی در به تاخیر انداختن انزال در همه یا تقریبا همه موارد ورود آلت تناسلی به داخل واژن.

پی آمدهای فردی منفی مانند پریشانی، نا امیدی و یا پرهیز از صمیمیت در روابط جنسی.

تعریف انجمن ارولوژی اروپا (EAU)

ناتوانی در کنترل انزال به مدت کافی قبل از دخول در مهبل

تعریف انجمن ارولوژی آمریکا (AUA)

وقوع انزال زودتر از زمانی که مطلوب فرد می باشد، انزال قبل یا مدت کوتاهی بعد از دخول، با عث ایجاد پریشانی در فرد، شریک جنسی وی و یا هردو نفر می گردد.

زود انزالی چیست

زود انزالی چیست تعریف زود انزالی در DSM5  راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی

۱– انزال در کمتر از یک دقیقه به صورت پیوسته بعد از دخول واژینال رخ دهد.
۲- برای حداقل ۶ ماه تداوم داشته باشد و بین ۷۵ تا ۱۰۰ درصد رابطه زناشویی را شامل شود.
۳- زود انزالی سبب پریشانی بالینی قابل توجه، سرخوردگی جنسی، نارضایتی و یا تنش میان زن و شوهر شود.
۴- انزال زودرس تحت تاثیر دارو و سایر مشکلات جسمانی قرار نداشته باشد.

زود انزالی چیست

در کل  زود انزالی  چیست؟

بطور معمول حدود ۲۴ ماه پس از شروع رشد موی ناحیه شکمی اولین انزال مایع منی رخ می دهد. هنگامی که در یک مرد انزال رخ میدهد ، عضلات فشرده و جمع شده و اسپرم و مایع منی را مخلوط می کنند و به داخل مجرای خروجی هدایت می کنند و در اثر باز شدن در ناحیه شکم یا نوک آلت تناسلی خارج می شوند .مایع منی معمولا در سه یا چهار جهش خارج می شود .

انزال، پس از برقراری رابطه ی جنسی امر مهمی است.  توقف انزال، با فشار دادن سر آلت تناسلی با انگشت یا انگشت شست ، می تواند منجر به “عقب نشینی انزال” شود ، به این معنی که اسپرم به پشت مجرای مثانه منتقل می شود و می تواند لوله را که به مثانه منتهی می شود یا غده پروستات را تحریک کند 

زود انزالی چیست

 

منابع :

 

بهترین سکس تراپیست در تهران                                                                                                              بهترین پزشک زوج درمانی در تهران
بهترین پزشک زوج درمانگر                                                                                                                       بهترین سکس تراپ در تهران
بهترین پزشک سکس تراپ در تهران                                                                                                           بهترین پزشک سکس تراپی در تهران
بهترین سکس تراپی در تهران                                                                                                                   بهترین زوج درمانگر


تیم درمانی

دکتر جواد جودی
دکتر سینا قاسمی


درمان زود انزالی با توجه به خبرهای مختلف این بیماری نیاز به کار تیمی دارد. تیم درمانی اکسی توسین در کلینیک سکستراپی و زوج درمانی به خوبی این فرایند را به انجام می‌رساند .

دکتر سینا قاسمی روانپزشک

دکتر جواد جودی اورولوژیست

آقای فرهودی روانشناس

تشخیص اختلال و نوع آن تهیه طرح درمانی و درمان دارویی و غیردارویی را عهده دار هستند.

همچنین دکتر سینا قاسمی روانپزشکدر صورت نیاز به زوج درمانی و یا روانکاوی و رواندرمانی تحلیلی در خدمت مراجعین محترم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *