۲۲ آبان, ۱۳۹۷

انواع زود انزالی کدام است؟

  • 1 ماه قبل
لطفا به ما امتیاز دهید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

زود انزالی

انواع زود انزالی کدام است؟

زود انزالی

زود انزالی

انزال زودرس یا زود انزالی در دو نوع شناخته شده است. در نوع اولیه ی اختلال زود انزالی، فرد از ابتدای آغاز زندگی زناشویی دپار این مشکل بوده و نوع ثانویه ی آن به این صورت است که بیمار پس از گذران یک دوره روابط زناشویی نرمال، به اختلال انزال زودرس دچار می شود. پس از این که مشخص گردید مردی بر طبق تعاریف علمی دچار انزال زودرس می باشد، نباید فورا به بیمار دارو تجویز کرد بلکه ابتدا باید فهمید ریشه ی این مشکل از کجاست.

پدیده ی زود انزالی به بررسی های دقیق توسط پزشک متخصص در زمینة اختلالات جنسی نیازمند است که در ابتدا با یک شرح حال گیری دقیق و صحبت با بیمار آغاز می شود. گاهی اوقات زمانی که با بیمار صحبت می شود، متوجه می شویم که گروهی از مشکلات دیگر هم هستند که بصورت زود انزالی تظاهر نموده‌اند و در آن به نوعی دخیل هستند و در واقع فرد دارای زود انزالی نمی باشد.

برای مثال مشکلات عاطفی یا احساسی میان زن و شوهر بعضی اوقات بصورت ازود انزالی خود را نمایش می دهد، یا این که مرد دارای اختلال در نعوظ به صورت عدم توانایی در تداوم آن می باشد، و برای این که این عدم توانایی و قدرت در حفظ نعوظ مشکل ساز نگردد و یا آشکار نشود، فرد وقوع انزال را از روی عمد تسهیل می کند. در این موارد باید با استفاده از راهکارهایی به ریشه ی مشکل پرداخت و آن را نیز برطرف نمود.

 

علل زود انزالی کدام اند؟

زود انزالی در بیشتر موارد دلیل آشکاری ندارد. با بالا رفتن سن و تجربه ی جنسی، اغلب مردان تجربه کرده و یاد می گیرند که چگونه رسیدن به ارگاسم را به تاخیر بیاندازند. ممکن است زود انزالی در موارد و شرایط خاص و یا در حالتی که از آخرین انزال مدت زمان زیادی گذشته باشد، رخ دهد. عوامل روحی روانی مانند استرس، احساس گناه و یا افسردگی نیز می تواند موجب زود انزالی گردد. در برخی موارد ممکن است انزال زودرس با علت های زمینه ای مانند مشکلات هورمونی، آسیب دیدگی و یا عوارض جانبیِ برخی داروهای خاص ارتباط پیدا کند. در حالت کلی عواملی که باعث انزال زودرس در مردان می‌گردند به دسته‌های زیر تقسیم بندی می‌شوند:

 

علل زود انزالی اولیه

در انزال زودرس نوع اولیه، از مهمترین عللی که می تواند وجود داشته باشد کم بودن تاخیر هدایت عصبی است. تاخیر هدایت عصبی به این معناست که به طور طبیعی انتظار می رود هدایت عصبی در آلت تناسلی با تاخیر مواجه باشد تا حسها دیرتر و با شدت کمتر به نخاع برسند. در زودانزالی اولیه، هدایت عصبی با تاخیر همراه نیست و یا تاخیر هدایت کمتری اتفاق می افتد.

این نوع زود انزالی بیشتر در تیپ شخصیتی افرادی که حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود. این افراد همچون صحنه های دیگر زندگی زود تحریک شده و توانایی کنترل مایع منی خود حین مقاربت را ندارند.

 

علل زود انزالی ثانویه

نوع ثانویه انزال زود رس علت های مختلف بیرونی و درونی دارد که عبارتند از:

افسردگی و استرس یکی از علل زود انزالی

افسردگی، استرس و مصرف داروهای ضد افسردگی از عواملی هستند که  موجب بروز اختلال در فعالیت جنسی می گردند.از جمله: کاهش میل جنسی، اختلال در نعوظ و زود انزالی. اساسا یک ارتباط قوی و مستقیم میان حالت های روحی فرد و تمایل به برقراری ارتباط جنسی وجود دارد. در حقیقت، آرامش،نشاط و سرزندگی، نداشتن استرس و اضطراب،  داشتن میل و توان جنسی و انزال دیرتر، برعکس استرس، اضطراب و افسردگی که از عوامل مخرب فعالیت های جنسی هستند می توانند موجب بهبود در کیفیت آن شوند.

وجود استرس های شدید در زندگی روزمره یکی از علل زود انزالی

در دنیای امروز ، اختلال زودانزالی  بیشتر در افرادی مشاهده می گردد که میزان استرس های شغلی و محیطی آنها بالاست و این بدان علت است که افراد دارای مشغله های کاری زیاد و استرس برخواسته از آن هستند.

 

فاصله ی زمانی زیاد بین روابط جنسی یکی از علل زود انزالی

تعداد روابط جنسی بسته به سن افراد ، وضعیت سلامت جسمی و حالت های روحی فرد متغییر است. اساسا با گذر زمان و افزایش سن منحنی فعالیت های جنسی به طرف پایین حرکت می کند. به عنوان مثال یک فرد در سن ۱۸ سالگی ممکن است هر شب تمایل به فعالیت های جنسی داشته باشد در حالیکه یک مرد ۵۰ ساله ممکن است ۲-۱ بار در هفته و یا در سن بالای ۶۰ سال یک بار در یک هفته یا دو هفته مقاربت جنسی انجام شود. اصولاً هر چه فاصله بین مقاربت ها بیشتر باشد آستانه تحریک پذیری کم شده و باعث انزال زودرس می شود.

 

مسائل احساسی و ارتباطی با همسر یکی از علل زود انزالی

وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین باعث اختلاف جنسی می شود که عبارتند از: کاهش میل جنسی به طرف مقابل، عدم نعوظ کافی و  زود انزالی در مردان و انزال دیررس در زنان. برخلاف مردان که مبتلا به اختلال زود انزالی می شوند خانم ها به دلیل حساس بودنشان اغلب به ارگاسم یا اوج لذت جنسی نمی رسند.

 

تحریک کم جنسی یکی از علل زود انزالی

فعالیت جسمی خوب به مدیریت منطقی احساس در حین مقاربت و تجربه جنسی نیازمند است. لذا بسیاری از افراد جوان که سابقه تجربه فعالیت جنسی را ندارند در شروع فعالیت جنسی از زود انزالی رنج می برند که با کسب تجربه و هماهنگی بیشتر با شریک جنسی این مشکل با گذر زمان بهبود خواهد یافت.

 

بیماری های جسمی یکی از علل زود انزالی

هر نوع بیماری جسمی می تواند موجب انزال زودرس در مردان شود. به عنوان نمونه اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین که به وسیله ی مغز ترشح می شود و یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی همه موارد فوق به صورت مستقیم فعالیت های جنسی فرد را تحت تأثیر و باعث انزال زودرس می شود.

 

مصرف داروها یکی از علل زود انزالی

مصرف داروهای ضد فشارخون، مسکن ها، ضدافسردگی و ضد استرس ها می توانند هم میل جنسی و هم شدت نعوظ و هم زمان انزال را تحت تأثیر خود قرار دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *