۲۶ آذر, ۱۳۹۷

درمان واژینیسم چگونه است؟ قسمت دوم

  • 8 ماه قبل
لطفا به ما امتیاز دهید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (55 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

واژینیسم

درمان واژینیسم چگونه است؟ قسمت دوم

واژینیسم

واژینیسم

 

درمان واژینیسم – دلایل واژینیسموس 

اضطراب 

نقش اضطراب را مد نظر قرار دهید. اغلب بانوان علائم ابتلا به واژینیسم را در خود با اضطراب، ترس و استرس مرتبط می دانند. این عوامل می توانند بطور عمقی در فرد ریشه دوانده  یا به سادگی با عوامل فعلی زندگی مرتبط باشند همچون عدم توانایی در خوابیدن و استرس و اضطراب ناشی از کار. در مورد همه ی نکات و آیتم هایی که با رابطه ی جنسی و تمایلات جنسی نیز ارتباط می یابد ، اطلاعات کسب کنید و در مورد آن آگاهی پیدا نمایید.

عدم آموزش جنسی

بانوان مبتلا به واژینیسم نسبت به سایرین احتمال بیشتری می رود که به بیماری های مقاربتی و جنسی مبتلا شوند. این احساسات ممکن است به دوران کودکی برسند، یا ممکن است به یک اتفاق خاص آسیب رسان برگردد. یکی از فاکتورهای بالقوه واژینیسموس، عدم آموزش مناسب جنسی است به ویژه زمانی که باورهای منفی در مورد رابطه ی جنسی در دوران نوجوانی آغاز می گردد.

درک نقش تجربیات گذشته

افرادی که تجربه ی اختلالات جنسی در دوران کودکی خود را داشته اند احتمال ابتلا به واژینیسم در آنها نسبت به سایر افراد دو برابر، بیشتر است. از جمله اتفاقاتی که با وارد آوردن  آسیب های خفیف تا شدید به فرد احتمال ابتلا به این اختلال را در بانوان افزایش می دهند عبارتند از:

-سوء استفاده جنسی از طرف فردی که او را می شناسد

-تجاوز جنسی

ترومای لگن

-دعوای خانوادگی

-تجربیات جنسی اولیه بسیار منفی با یک شریک همجنسگرا

به سختی اعتماد کردن

به سختی اعتماد کردن سبب تشدید واژینیسم در بانوان می شود. اگر فردی مبتلا به واژینیسموس ثانویه و موقعیتی باشد، ممکن است این اختلال در او  در ارتباط با شریک جنسی و یک ارتباط عاشقانه ریشه داشته باشد. این مشکلات ممکن است شامل فقدان اعتماد، ترس از تعهد یا نگرانی در مورد بیش از حد آسیب پذیر شدن و یا درد و ناامیدی شود.

 

واژینیسم

واژینیسم

شرایط پزشکی و داروهای واژینیسم

این نکته را مدنظر داشته باشید که شرایط پزشکی و داروها نیز ممکن است در ابتلای بانوان به واژینیسم نقش داشته باشد

شرایط مختلف ممکن است علائم واژینیسموس را تحریک و یا افزایش دهد. به احتمال بسیار بالا،  واژینیسموس پس از یک دوره عملکرد طبیعی جنسی در فرد ظاهر می شود. بیماری های بالقوه پزشکی که می توانند به تشدید واژینیسموس کمک کنند عبارتند از:

عفونت های دستگاه ادراری و دیگر مشکلات ادراری

-انتقال عفونت از طریق برقراری رابطه ی جنسی

-سرطان اندام های تناسلی  و یا دستگاه تولید مثل

-آندومتریوز

بیماری التهاب لگن

سندروم وستیبولیت

دوره های دارویی اندام های تولید مثل زنان همچون  هیسترکتومی می توانند موجب ابتلا به واژینیسم – واژینیسموس گردند.

 

درمان واژینیسم – واژینیسموس

در نظر گرفتن نقش بالقوه و نقاط عطف باروری 

در اغلب بانوان، آغاز بیماری واژینیسم ثانویه با زایمان در ارتباط است و احتمال می رود که علت آن  آسیب رسیدن به اندام جنسی زن است.همچنین ممکن است برخی واژینیسموس را از تغییرات هورمونی و خشکی واژن که معمولا در اثر یائسگی اتفاق می افتد نیز تجربه نمایند.

-واژینیسموس ثانویه نیز ممکن است در اثر داشتن فرزند یا گذراندن دوران زایمان حاصل شود.

 

عدم آگاهی به واژینیسموس

ممکن است بیماری واژینیسم در فرد هیچگونه علل ظاهری و آشکاری نداشته باشد. برخی از بانوان هرگز متوجه نمی شوند که به چه علت به واژینیسموس – واژینیسم مبتلا شده اند. آنها نمی توانند هیچگونه دلیل فیزیکی و غیر فیزیکی را در خود بیابند.

-برخی مطالعات حاکی از این هستند که که نشانه های بیماری واژینیسموس – واژینیسم بخشی از مکانیسم های عمومی دفاعی بدن بوده که در شرایط خطر نیز ایجاد می شوند. این امر نشان دهنده ی این است که لازم نیست همیشه در ابتدا فرد یک اختلال جنسی را تجربه کرده باشد.

واژینیسم

واژینیسم

 

درمان واژینیسم

از یک مشاور کمک بگیرید

یک مشاور در مواردی که واژینیسم به یکی از دلایل احساسی و یا روانی ایجاد شده باشد ، می تواند بسیار موثر و مفید  واقع گردد، چرا که با آگاهی و شناخت این موقعیت، غالبا ترس و اضطراب قبل از برقراری رابطه ی جنسی و شکل گیری یک چرخه عجیب که  میتواند نشانه های واژینیسموس را تشدید کنند، تحت کنترل فرد قرار می گیرد. از عواقب ناخوشایند اختلال در عملکرد جنسی میتوان به احساس افسردگی، انزوا و اعتماد به نفس پایین نیز اشاره نمود.

-هنگامی که زن و شوهر تصمیم می گیرند که اختلافات در رابطه ی جنسی را کاهش دهند و انگیزه ی انجام آن در آنها نیز شکل می گیرد، نتایج درمانی فوق العاده مثبتی در بر خواهد داشت. بنابراین، ارزیابی روانشناختی زن و شوهر، شروع خوبی برای درمان واژینیسم است.

-اگر علت واژینیسم به اختلالات اضطرابی یا آسیب های جنسی مرتبط با گذشته باشد ، یک مشاور مجرب می تواند به فرد جهت مقابله با این مسائل کمک کرده و موجب گردد تا بهبودی فرد حاصل شود.

درمان واژینیسم

-نوعی متد ویژه درمانی، درمان شناختی رفتاری (CBT) نام دارد که می تواند برای برخی از بانوان مفید واقع گردد. درمان شناختی رفتاری بر ارتباط بین افکار و رفتار تمرکز داشته و یک مشاور رفتاری شناختی می تواند به افراد در ایجاد افکار و رفتار در  اجتناب از رابطه ی جنسی دردناک کمک کند.

 

در مورد قرار گرفتن در معرض درمان واژینیسم نیز تحقیق کنید

در معرض درمان قرار گرفتن فرد سبب می شود که حساسیت ها نسبت به این بیماری کاهش یابد. تحت نظر یه مشاور قرار گرفتن در واقع یک درمان مؤثر است، حتی برای آن دسته از بانوانی که برای مدت طولانی است با این اختلال دست و پنجه نرم می کنند. تکنیک هایی همچون  نفوذ واژنی توسط دیلاتورها نیز می تواند برای فرد مورد استفاده قرار گیرد.

-این تکنیک نوعی شیوه ی درمانی است که توسط خود فرد مورد استفاده قرار می گیرد ، همچنین موجب می گردد تا شخص با اعتماد به نفس به موفقیت خود در این مسیر ادامه دهد

از یک فیزیوتراپیست برای درمان واژینیسم کمک بگیرید

از پزشک خود بخواهید تا شما را به فیزیوتراپیست معرفی کند که در مورد بیماری واژینیسموس و دیگر  اختلالات جنسی بانوان تجربه داشته باشد. از آنجا که عضلات کف لگن نقش بسیار مهمی در واژینیسموس دارند، فیزیوتراپی یکی از بهترین گزینه های درمان است. فیزیوتراپیست میتواند:

-تکنیک های تنفس و آرامش را به فرد آموزش دهد.

-جهت کنترل انقباض عضلات کف لگن تکنیک هایی را معرفی می کند.

 

واژینیسم

واژینیسم

درمان واژینیسم – درمان واژینیسموس 

 

تمرین کگل را انجام دهید

تمرینات کگل جهت کمک به کنترل عضلات کف لگن طراحی شده اند. برای انجام تمرینات کگل، میتوان به راحتی عضلاتی را که برای متوقف کردن جریان ادرار مورد استفاده قرار می گیرند را تمرین داد ، آنها را چند ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. این عمل را حدود ۲۰  بار در یک زمان منقبض کرده و انجام آن ، چند بار در روز توصیه می شود.

-بعضی از پزشکان توصیه می کنند تمرینات کگل را با وارد کردن انگشت در واژن  ( تا سه انگشت) انجام دهید. با استفاده از انگشت خود عضله را درگیر کرده تا بتوانید حرکات آن را بهتر کنترل کنید.

از دیلاتورها در منزل خود استفاده نمایید

ممکن است پزشک، استفاده از دیلاتور را به شما توصیه نماید. این ابزار ،مخروطی شکل بوده و در واژن قرار می گیرد. سایز آن را میتوان به تدریج افزایش داد تا عضلات واژن  را به کشش و نفوذ بیشتر عادت دهد.

-برای شروع، وقتی که شما در حال حرکت شکم هستید، پایین می آید. این حرکت به کشش واژن نیز کمک می کند. سپس، انگشتان و نه دیلاتور را در داخل واژن قرار دهید و کشش یا پایین آوردن را ادامه دهید.

-وقتی که شروع به استفاده از انواع دیلاتورها  می کنید،استفاده از آن را به مدت ۱۰ الی ۱۵  دقیقه ادامه دهید چون که بیشتر از این زمان موجب  فشار آمدن به واژن می شود.

-اگر همسر خود بخواهید که شما را در وارد کردن دیلاتورها به واژن و انجام تمرینات کمک کند.

فعالیت های جنسی را با آرامش و آهسته انجام دهید

بانوان مبتلا به واژینیسموس ، باید صبور باشند و قبل از برقراری رابطه ی جنسی باید متدهای درمانی را پیاده کنند. اگر در طول رابطه ی جنسی عجله کنید ممکن است رابطه ای دردناک را تجربه کرده و یا احساس ناراحتی نمایید و این شما را برای یک چرخه درد و اضطراب که موجب می گردد واژینیسم تشدید شود آماده می کند. در اینجا بسیار لازم و ضروری است که شما یک شریک جنسی حامی و صبور داشته باشید.

-زمانی که قصد برقراری رابطه جنسی با همسر خود را دارید بهتر است آرام باشید، به هیچ عنوان عجله نکنید و مقدار زیادی روان کننده نیز استفاده کنید و  راحت ترین پوزیشن را برگزینید.

– معمولا پزشکان توصیه می کنند که بهتر است بانوان در دخول نقش داشته باشند و آلت را به صورت جزئی یا به طور کامل در واژن خود قرار دهند ، دقیقا به همان صورت که دیلاتور را استفاده می کنند.

درمان واژینیسم

-اکثر بانوان به دلیل  احساس خجالت از وضعیت خود، هرگز به دنبال درمان واژینیسموس – واژینیسم نمی روند .  اگر شما نیز چنین احساسی دارید این را بدانید که واژینیسموس – واژینیسم تقصیر شما نیست و این شرایط بطور کامل قابل درمان است. به دنبال یک پزشک مجرب و یک مشاور خوب باشید و با پیگیری درمان خود، زندگی جنسی سالم را تجربه نمایید.

-برخی از پزشکان و وبسایت ها ممکن است داروهای بی حس کننده را جهت درمان واژینیسم توصیه نمایند. این شیوه ی درمانی به طور کلی ایده ی خوبی نیست و بی حسی موضعی، درد بیرونی را برای فرد قابل تحمل ساخته  اما نمی تواند مشکل شما را حل نماید و حتی ممکن است شرایط را برای درمان نیز سخت کند.

درمان واژینیسم – واژینیسموس – درمان واژینیسموس

منبع: لینک

واژینیسم- درمان واژینیسم

بهترین سکس تراپیست در تهران                                                                                                              بهترین پزشک زوج درمانی در تهران
بهترین پزشک زوج درمانگر                                                                                                                       بهترین سکس تراپ در تهران
بهترین پزشک سکس تراپ در تهران                                                                                                           بهترین پزشک سکس تراپی در تهران
بهترین سکس تراپی در تهران                                                                                                                   بهترین زوج درمانگر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *