۲۰ آذر, ۱۳۹۷

درمان واژینیسم چگونه است؟ قسمت اول

  • 8 ماه قبل
لطفا به ما امتیاز دهید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

درمان واژینیسم

درمان واژینیسم چگونه است؟ قسمت اول

درمان واژینیسم

درمان واژینیسم

درمان واژینیسم

واژینیسموس نوعی اختلال در عملکرد جنسی بانوان است که ماهیچه های واژن به صورت خود به خودی و غیرارادی در طول رابطه ی جنسی منقبض شده و موجب مختل شدن ادامه ی رابطه می شوند.  این اختلال علاوه بر مختل کردن رابطه جنسی ، ممکن است بانوان را در سیکل قاعدگی منظم و معاینات لگنی با مشکلات عدیده ای رو به رو سازد. دلایل ابتلا به واژینیسموس کاملا متفاوت اند و شناخت و درک آنها جهت اهداف درمانی از اهمیت بالایی برخوردار است. هر چند این شرایط …

 واژینیسموس نوعی اختلال در عملکرد جنسی بانوان است که ماهیچه های واژن به صورت خود به خودی و غیرارادی در طول رابطه ی جنسی منقبض شده و موجب مختل شدن ادامه ی رابطه می شوند.  این اختلال علاوه بر مختل کردن رابطه جنسی ، ممکن است بانوان را در سیکل قاعدگی منظم و معاینات لگنی با مشکلات عدیده ای رو به رو سازد. دلایل ابتلا به واژینیسموس و درمان واژینیسم کاملا متفاوت اند و شناخت و درک آنها جهت اهداف درمانی از اهمیت بالایی برخوردار است. هر چند این شرایط می تواند برای فرد موجب ناراحتی و نگرانی وی گردد ولی کاملا قابل درمان است و بانوانی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند میتوانند به بهبودی کامل دست یابند و  لذت داشتن یک رابطه ی جنسی سالم را احساس کنند.

 

درمان واژینیسم

درمان واژینیسم

برای درمان واژینیسم رابطه ی جنسی ناراحت کننده و دردناک را جدی بگیرید

از اولین و مهم­ترین نشانه های واژینیسم ، احساس درد و ناراحتی در طول رابطه ی جنسی است. بانوان این درد را به طرق مختلف احساس می کنند و ممکن است به صورت احساس سوزش، خارش، سفت شدگی، پاره شدن، و یا این که همسر آنها  در حال ضربه به دیواره ی رحم هستند، خود را بروز دهد. در اغلب اوقات، احساس درد شدید و انقباض عضلانی غیر ارادی به اندازه کافی جهت ممانعت از ادامه ی مقاربت جنسی کافی است!

-اکثر بانوان  برای اولین بار که سعی در داشتن رابطه جنسی دارند، مشکل خود را تشخیص می دهند که  واژینیسموس اولیه نام دارد.

-برخی از بانوان پس از زایمان به این اختلال مبتلا می شوند که واژینیسموس ثانویه نام دارد . نباید این نشانه ی مهم را نادیده گرفت چرا که واژینیسموس بدون درد در گذشته در فرد فعال بوده است.

درمان واژینیسم

 

 در درمان واژینیسم به دیگر موارد مرتبط با دخول در واژن نیز دقت نمایید

بانوان مبتلا به واژینیسموس علاوه بر احساس درد در طول رابطه ی جنسی، ممکن است با تامپون و معاینات لگنی( زنان ) نیز دچار مشکل شوند . از جمله نشانه های دیگر عبارتند از:

-ازدواج غیرقانونی

-اختلالات جنسی پیوسته یا احساس درد پس از زایمان، عفونت ادراری، STIs، IC، هیسترکتومی، سرطان و جراحی، یائسگی یا یائسگی زودرس

-درد جنسی درحال پیشرفت با منبع ناشناخته

– اختلال در تنفس در طول رابطه ی جنسی

درمان واژینیسم

درمان واژینیسم

درمان واژینیسم

 در درمان واژینیسم به دیگر انقباضات و اسپاسم های عضلانی از جمله درد و تشنج نیز توجه کنید

انقباضات عضلانی واژن و اسپاسم از علائم واژینیسموس بشمار می روند ولی در برخی بانوان این علائم در پاها یا کمر نیز خود را بروز می دهند. این اسپاسم ها اکثرا در طول رابطه ی جنسی نیز اتفاق می افتند.

 

در درمان واژینیسم عدم میل به برقراری رابطه ی جنسی و اجتناب از آن را مورد بررسی قرار دهید

اکثر بانوان مبتلا به واژینیسموس در الگوی اجتناب از شرایط برقراری رابطه ی جنسی نیز قرار دارند. غالبا دلیل اجتناب از برقراری رابطه ی جنسی و یا روابط عاشقانه ،درد یا خجالت است و این یک علامت واضح و هشدار جدی است که باید از یک متخصص در این زمینه کمک گرفت.

-بخاطر داشته باشید که این ممانعت و عدم تمایل به برقراری رابطه ی جنسی تقصیر شما نیست و به علت ارتباط غیر مستقیم بدن شما با رابطه جنسی دردناک است.

درمان واژینیسم

درمان واژینیسم

درمان واژینیسم

 

برای درمان واژینیسم حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید

اگر احتمال می دهید که دچار اختلال واژینیسم شده اید، برای درمان واژینیسم تحت نظر پزشک یا متخصص زنان باشید. تا میزان و شدت علائم را تشخیص داده و آنها را تحت کنترل داشته باشد.

درمان واژینیسم

برای درمان واژینیسم دیگر شرایط مرتبط با واژینیسم را مورد بررسی قرار دهید

برای درمان واژینیسم پزشک باید معاینه ی لگن را انجام داده و بروز هر گونه ناراحتی یا انقباضات واژن را تحت نظر داشته و به آنها توجه نماید. علاوه بر این ممکن است انجام دیگر تست ها را جهت ممانعت از بروز نشانه های احتمالی به بیمار توصیه کند.

-بروز اختلال واژینیسموس در فرد  ممکن است به دلایل فیزیکی واضح و آشکار همچون عفونت، آسیب، یا وجود اعصاب بسیار حساس به هنگام باز شدن واژن یا تحریک رخ دهد.

 

درمان واژینیسم

درمان واژینیسم

 

نشانه ها را در خود جستجو کنید و علت را پیدا نمایید تا بتوانید درمان واژینیسم را انجام دهید

پزشک ممکن است واژینیسموس اولیه یا ثانویه را برای فرد تشخیص دهد و این در صورتی است که دیگر علائم نهانی در وی غیر قابل تشخیص باشند. همچنین پزشک ممکن است شرایط را برای فرد عمومی توصیف نماید اگر که واژینیسموس در تمامی شرایط و یا موقعیت ها رخ نداده و فقط در شرایط ویژه ای اتفاق بیفتد مثلا در تلاش برای فعالیت جنسی.

-متاسفانه، تمایلات جنسی  و اختلال در عملکرد آن در بانوان به صورت کامل درک نمی شود.ممکن است پزشکی، نشانه ها را در فرد رد کرده و نپذیرد و کمکی به بیمار نشود. در این گونه موارد باید به درمان و روند تشخیص علل واژینیسم نیز ادامه داد. اگر پزشک به شما کمکی نکرد، از دیگران که تجربه واژینیسموس و دیگر اختلالات جنسی زنان را داشته اند کمک بگیرید.

– تشخیص های دیگر (aparunia) است که در واقع  یک اصطلاح عمومی برای عدم توانایی در برقراری رابطه ی جنسی است (نوعی واژینیسموس)، و(dyspareunia)  که درد هایی است که معمولا در طول رابطه جنسی احساس می شود.

-این تشخیص ها موجب پیشرفت در روند درمان فرد شده و این فرصت را فراهم می کند که در واقع تیمی از متخصصان برای تشخیص مشکل در فرد شکل گیرد.

درمان واژینیسم

بهترین سکس تراپیست در تهران                                                                                                              بهترین پزشک زوج درمانی در تهران
بهترین پزشک زوج درمانگر                                                                                                                       بهترین سکس تراپ در تهران
بهترین پزشک سکس تراپ در تهران                                                                                                           بهترین پزشک سکس تراپی در تهران
بهترین سکس تراپی در تهران                                                                                                                   بهترین زوج درمانگر

درمان واژینیسم

منبع : لینک


تیم درمانی

دکتر غزاله ربیع

دکتر سینا قاسمی

سرکار خانم سلاله قاسمی

سرکار خانم الهه کریمی


درمان واژینیسموس با توجه به خبرهای مختلف این بیماری نیاز به کار تیمی دارد. تیم درمانی اکسی توسین در کلینیک سکستراپی و زوج درمانی به خوبی این فرایند را به انجام می‌رساند .

دکتر غزاله ربیع       روانپزشک و

سرکار خانم الهه کریمی روانشناس بالینی

تشخیص اختلال و نوع آن تهیه طرح درمانی و درمان دارویی و غیردارویی را عهده دار هستند.

خانم سلاله قاسمی روانشناس

جهت درمان اختلالات همراه از جمله اضطراب افسردگی و وسواس، کنترل خشم و …

دکتر سینا قاسمی روانپزشک

در صورت نیاز به زوج درمانی و یا روانکاوی و رواندرمانی تحلیلی در خدمت مراجعین محترم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *